Efekty działania estrogenów

Gospodarka hormonalna kobiecego organizmu to zagadnienie wyjątkowo rozległe, podczas gdy wiedza przeciętnego człowieka na ten temat ogranicza się do świadomości faktu, że największy wpływ na funkcjonowanie ciała kobiety mają estrogeny. Jak by nie patrzeć, w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy: to właśnie ten hormon determinuje budowę żeńskiego ciała i sprawia, że kobiety są kobietami.

    Co to są estrogeny?
Estrogeny, zwane również hormonami żeńskimi, to grupa trzech związków chemicznych, obejmujących estradiol, estron i estriol. Zaliczają się do tzw. hormonów płciowych, co oznacza, że ich działanie jest znacznie silniejsze u jednej płci niż u drugiej. Hormony płciowe wydzielane są głównie przez gonady, czyli gruczoły rozrodcze męskie i żeńskie, ale także – w niewielkich ilościach – przez nadnerczachestrogeny

Jak działają?
Estrogeny spełniają niezwykle ważne funkcje w organizmie kobiety, przede wszystkim poprzez regulację cyklu miesiączkowego i płodności. Hormony te wpływają również na budowę ciała: są odpowiedzialne za rozwój piersi, owłosienie, specyficzny sposób rozkładania się tkanki tłuszczowej. Poza tym regulują poziom cholesterolu i gospodarkę wapniową. Warto jednak wiedzieć, że – choć estrogeny największe znaczenie mają w przypadku organizmu kobiety – zachwianie wydzielania tego hormonu może mieć wpływ także na mężczyzn: jego niedobór w jądrach prowadzić może nawet do bezpłodności.

    Skutki niedoboru/nadmiaru estrogenów
Ponieważ estrogen syntezowany jest przez jajniki, po przejściu menopauzy kobiety zaczynają odczuwać niedobór tego hormonu. Zachwiania wydzielania estrogenów spotyka się jednak także u młodych kobiet, u których jego niedobór prowadzi do nieregularnego miesiączkowania, zaburzenia proporcji sylwetki czy nawet niepłodności. Z kolei nadmiar estrogenów w organizmie jest przyczyną przerostu błony śluzowej macicy, gromadzenia się wody w organizmie i przyrostu masy ciała.